Před pár lety (nevím, jak přesně dlouho to je) jsem si řekl, že nemusí být špatné předávat informace do školy a mimo ni prostřednictvím blogu. No, úplně se to nepovedlo. Asi to bylo trochu naivní v kontextu mé časové expozice. To, že mám čas a trochu i motivaci něco napsat, je pro mě osobně dobrá zpráva. Chtěl bych tento příspěvek věnovat důležitému prvku strategie školy. Vysvětlit proč nutně potřebujeme spolupracovat s firmami a co nám to z dlouhodobého hlediska může přinést. Měl jsem před lety možnost vidět model tzv. duálního vzdělávání na Slovensku. Konkrétně šlo o továrnu Porsche blízkou od Piešťan. Měl jsem možnost sbírat informace i na středních školách na Slovensku. Slovenský model duálního vzdělávání funguje ve své podstatě jednoduše. Žáci čtyřletých maturitních oborů jsou jeden až dva dny v týdnu ve firmě a zbytek ve škole. To, co je podstatné, je výsledek tohoto systémového přístupu. Slováci již dlouhou dobu vědí, což je nepopiratelné, že student se ve firmě může naučit věci, které mu škola nemůže dát, i kdyby se snažila sebevíc. Jde hlavně o uvědomění! Uvědomění postavené na chápání základních povinností lidí, kteří chodí do práce. Není třeba vyjmenovávat, jaký je to ve skutečnosti rozdíl. Samozřejmě jako u všech takových problémů i tady platí, že ho řeší lidé. Někdy se jim daří více a někdy méně. To však nic nemění na tom, že podstata je správně. Zkušenost nás dovedla do situace, kdy jsme se snažili hledat řešení i přesto, že model duálního vzdělávání není součástí školské legislativy. I přesto se nám podařilo najít velmi zajímavé řešení, která má dokonce oproti Slovenskému modelu mnoho benefitů. Především máme možnost tento systém designovat sami, přesně podle potřeb firem, školy i jejich studentů. Našli jsme řešení, ve kterém žáci, kteří nechtějí z nějakého důvodu do firem na duál jít, mají možnost zůstat ve škole za, z mého pohledu, zajímavých podmínek. Zůstat ve škole může třeba znamenat naučit se létat s dronem nebo se věnovat 3D tisku. Záleží jen na tom, co je baví. Co je baví je také kriticky důležité, protože bez ohledu na to, co žáci studují, budou v životě většinově dělat to, v čem jsou dobří a co je baví. Rozjíždíme tedy jako první v ČR od příštího školního roku pro žáky budoucích druhých ročníků vlastní systém duálního vzdělávání.
Před pár lety (nevím, jak přesně dlouho to je) jsem si řekl, že nemusí být špatné předávat informace do školy a mimo ni prostřednictvím blogu. No, úplně se to nepovedlo. Asi to bylo trochu naivní v kontextu mé časové expozice. To, že mám čas a trochu i motivaci něco napsat, je pro mě osobně dobrá zpráva.
Chtěl bych tento příspěvek věnovat důležitému prvku strategie školy. Vysvětlit proč nutně potřebujeme spolupracovat s firmami a co nám to z dlouhodobého hlediska může přinést. Měl jsem před lety možnost vidět model tzv. duálního vzdělávání na Slovensku. Konkrétně šlo o továrnu Porsche blízkou od Piešťan. Měl jsem možnost sbírat informace i na středních školách na Slovensku.
Slovenský model duálního vzdělávání funguje ve své podstatě jednoduše. Žáci čtyřletých maturitních oborů jsou jeden až dva dny v týdnu ve firmě a zbytek ve škole. To, co je podstatné, je výsledek tohoto systémového přístupu. Slováci již dlouhou dobu vědí, což je nepopiratelné, že student se ve firmě může naučit věci, které mu škola nemůže dát, i kdyby se snažila sebevíc.
Jde hlavně o uvědomění! Uvědomění postavené na chápání základních povinností lidí, kteří chodí do práce. Není třeba vyjmenovávat, jaký je to ve skutečnosti rozdíl. Samozřejmě jako u všech takových problémů i tady platí, že ho řeší lidé. Někdy se jim daří více a někdy méně. To však nic nemění na tom, že podstata je správně.
Zkušenost nás dovedla do situace, kdy jsme se snažili hledat řešení i přesto, že model duálního vzdělávání není součástí školské legislativy. I přesto se nám podařilo najít velmi zajímavé řešení, která má dokonce oproti Slovenskému modelu mnoho benefitů. Především máme možnost tento systém designovat sami, přesně podle potřeb firem, školy i jejich studentů.
Našli jsme řešení, ve kterém žáci, kteří nechtějí z nějakého důvodu do firem na duál jít, mají možnost zůstat ve škole za, z mého pohledu, zajímavých podmínek. Zůstat ve škole může třeba znamenat naučit se létat s dronem nebo se věnovat 3D tisku. Záleží jen na tom, co je baví.
Co je baví je také kriticky důležité, protože bez ohledu na to, co žáci studují, budou v životě většinově dělat to, v čem jsou dobří a co je baví. Rozjíždíme tedy jako první v ČR od příštího školního roku pro žáky budoucích druhých ročníků vlastní systém duálního vzdělávání.